اگر می‌خواهید به یک فشن بلاگر اینستاگرام تبدیل شوید یا اینکه تازه‌کار بلاگر شدن شروع کرده‌اید و می‌خواهید آن را گسترش دهید، در این نوشته کمک خواهیم کرد تا با چند پیشنهاد حرفه‌ای قوی‌تر جلو ببرید.

این روزها بلاگر شدن آرزوی تعداد زیادی از مردمی است که در شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنند. در این راه بعضی‌ها به حرف‌زدن درباره غذا علاقه دارند، بعضی‌ها توصیه‌‌های بازاریابی ارائه می‌دهند و تعداد دیگری هم به بازی ویدئویی و این لیست ادامه پیدا می‌کند. یکی از محبوب‌ترین‌ها در لیست بلاگرها مربوط به صنعت مد است، یعنی فشن بلاگر اینستاگرام شدن.

کسانی که تا به حال تولید محتوا را تجربه نکرده‌اند، تصور می‌کنند که بلاگر شدن کار آسانی است؛ بنابراین بیشتر آن‌هایی که به این کار علاقه دارند، سعی می‌کنند ناخنکی به بلاگر شدن بزنند. همه در ابتدا تصور می‌کنند یک موفقیت آسان و سریع در پیش‌رو دارند و می‌توانند به‌راحتی خودشان را در کنار بلاگرهای معروف جا دهند. ولی بعد از وارد شدن به این حوزه متوجه می‌شوند آن‌طور که فکر می‌کردند هم ساده نیست.

به صورت مداوم محتوا منتشر کنید.
حتی اگر محتواهای شما لایک و کامنت کم گرفت، مداوم محتوا منتشر کنید.

۱- در انتشار محتوا، تداوم داشته باشید.

مهم‌ترین توصیه برای بلاگر شدن در هر زمینه همین است؛ تداوم داشته باشید.

البته این رعایت این توصیه سخت است. احتمالاً یک روزکار مهم برایتان پیش می‌آید، روز دیگی حوصله ندارید یا اینکه با دوستی جروبحث کرده‌اید و عصبانی هستید و کلاً دل‌ودماغ پست گذاشتن ندارید. همیشه اتفاقاتی وجود دارند تا اجازه ندهد کارتان را انجام دهید و تداوم داشته باشید.

برای بار اول که می‌خواهید تداوم را قطع کنید، با خود خواهید گفت که فقط همین یکبار است. اما روزهای بعد متعجب خواهید شد که چطور “فقط همین یکبار” تبدیل به روزها و هفته‌هایی شده است که پست نمی‌گذارید. از دست‌دادن یک روز، شاید به نظر چیز مهمی نباشد ولی با انباشته شدن این یک روزها، فرصت‌سوزی خواهید کرد.

چرا پست گذاشتن مداوم اهمیت دارد؟

بعضی‌ها سؤال می‌کنند آیا خوب نیست که هر ماه یک پست بگذارم، ولی در عوض روی آن به‌خوبی کار کنم تا یک چیز خوب از آب در بیاید و هر ماه فقط همان پست خفن را منتشر کنم؟ شاید این کار وسوسه‌انگیز و گاهاً هم درست به نظر بیاید، اما جواب مشخصی برای این سؤال وجود دارد. نخیر، خوب نیست که این کار را انجام دهید.

در وهله اول باید گفت که الگوریتم‌های شبکه‌های اجتماعی طوری طراحی شده است که مخاطب بیشتری را جذب کند و مخاطب‌ها را مدت زمان بیشتری در خود نگه دارد.
حالا خود را مثلاً جای اینستاگرام بگذارید. نفر الف هر روز پست منتشر می‌کند، ولی نفر بعد ماهی یکبار. از نظر اینستاگرام کسی که پست بیشتری منتشر می‌کند، باارزش‌تر است، چون وقتی مخاطب وارد صفحه او شود، مدت‌زمان بیشتری آنجا خواهد ماند و احتمالاً فردا هم برخواهد گشت تا پست جدید او را ببیند. با این حساب نفر الف را به تعداد نفرات بیشتری نمایش خواهد داد. با این کار هم تولیدکننده محتوا را تشویق به ادامه می‌کند و هم مخاطب را بیشتر در خود نگه می‌دارد.

پیشنهاد ما به شما:  جواهرات جشنواره کن ۲۰۱۹ (Cannes Film Festival)؛ بررسی جواهرات خیره ‌کننده افراد مشهور

اما در وهله دوم مخاطبان قرار دارند. وقتی برای مدت طولانی پستی منتشر نکنید، مخاطب‌هایتان متوجه خواهند شد. تازه‌کارها اغلب تصور می‌کنند که منتشر نکردن پست اهمیتی برای مخاطب ندارد. آن‌ها تصور می‌کنند در بازار شام شبکه‌های اجتماعی مخاطب به‌راحتی آن‌ها را فراموش می‌کند و اصلاً حواسش به او نیست. اما باید بدانید که مخاطب کاملاً درباره اینکه پستی نمی‌گذارید، آگاه است. او منتظر پست‌هایتان است و وقتی متوجه می‌شود که این کار را انجام نمی‌دهید، ناامید خواهند شد و توجهش را از شما خواهد گرفت.

در شبکه های اجتماعی، هم کیفیت و هم کمیت اهمیت دارد.
فراموش نکنید که مداوم محتوا منتشر کنید و کیفیت را اولولیت دهید.

۲- هم کمیت اهمیت دارد و هم کیفیت

باید به‌خاطر داشت که نباید تداوم تأثیر منفی بر کیفیت بگذارد. همان قدر که تعداد پست‌‌های تولید شده و تداوم در انتشار آن‌ها اهمیت دارد، قابل مصرف بودن محتوا هم اهمیت دارد. مخاطب شاید یکبار محتوای بی‌کیفیت را تحمل کند، بار دوم چه؟ یا اگر صبور باشد بار سوم چه؟ بالاخره خواهد فهمید زمانی که برای مصرف محتوایتان صرف می‌کند، بیهوده است و دیگر دنبالتان نخواهد کرد.

حالا سؤالی که پیش می‌آید این است: چطور می‌توان تداوم را حفظ کرد؟ در حالی که به کیفیت محتوا صدمه نرسد؟ به هر حال انتشار هرروزه محتوا باعث خواهد شد زمان کم بیاید و محتوا خوب تولید نشود یا گاهاً شرایطی پیش می‌آید که نمی‌توان کیفیت محتوا را حفظ کرد. برای حل این مشکل چه باید کرد؟

اما اینجا یک نکته طلایی وجود دارد، استفاده از قانون ۲۰/۸۰.

احتمالاً نام این قانون قبلاً به گوشتان خورده است. این قانون توسط آقای پارتو در چند قرن پیش ابداع شد. آقای پارتو فهمید که ۲۰ درصد از مردم ایتالیا صاحب ۸۰ درصد از ثروت ایتالیا هستند. امروزه هم این قانون با نسبت‌های متفاوت در کل دنیا صادق است. اما چه دخلی به فشن بلاگر اینستاگرام شدن دارد؟

کمی زاویه دیدمان به این قانون را عوض می‌کنیم. برای تولید کردن محتوایی که کیفیت ۸۰ درصدی دارد، صرف ۲۰ درصد از زمان کافی است. اما برای افزایش ۲۰ درصدی کیفیت و رسیدن به کیفیت ۱۰۰ درصدی، باید ۸۰ درصد زمان بیشتری صرف کنید.
بنابراین برای ایجاد تعادل بین تداوم و کیفیت، باید کمال‌گرایی را کنار بگذارید و به کیفیت ۸۰ درصدی رضایت دهید.

پیشنهاد ما به شما:  چند نمونه سلبریتی در شانل از 2019، سالی بد اما زیبا

این یک قانون در انجام اغلب کارها است:

انجام‌دادن سریع کار با کیفیت نسبتاً بالا، از انجام‌دادن کندکار با کیفیت بیش از حد بالا، بهتر است.

دو فشن بلاگر تاثیرگذار در اینستاگرام

قابل درک و لمس باشید.
در شبکه های اجتماعی افراد تمایل دارند خود واقعی افراد را ببینند.

۳- خودتان باشید، بقیه وجود دارند.

می‌خواهید شبیه فردی باشید که دنبال‌کننده زیادی دارد؟ باید بگوییم که متأسفیم. چون او وجود دارد و تا زمانی که اصل وجود دارد، هیچ‌کس کپی او را نمی‌خواهد.
همه شخصیت‌ها وجود دارند، مگر شخصیت خودتان. باید سعی کنید شخصیت خودتان را بسازید. برای این کار لازم نیست که به‌زور خودتان را شبیه یکی از معروف‌ها بکنید، مثل او حرف بزنید یا بنویسید یا عکس بگیرید. بلکه باید خودتان باشید. کاری را انجام دهید که دوست دارید، نه کاری که بقیه فکر می‌کنند درست است یا کاری که شاید بقیه دوست داشته باشند.

مخاطبان به دنبال یک شخص جدید و یک حرف جدید هستند، نه یک کپی از دیگران.

برای شروع به این فکر کنید که چه چیزی دارید که شما را از بقیه تمایز می‌کند؟ چه استایلی را دوست دارید؟ و دوست دارید چه‌کارهایی انجام دهید؟

و بعد شروع کنید. لازم نیست در مورد ترندها محتوا تولید کنید. در وهله اول علایق خودتان را در نظر بگیرید و بعد مخاطب؛ بنابراین در مورد چیزهایی محتوا تولید کنید که علاقه دارید.

۴- برای ابتدای کار هدفی تعیین نکنید

شاید قبل از شروع با خودتان قرار بگذارید که بعد از دو ماه به فلان مقدار دنبال‌کننده و تعداد لایک و کامنت در هر پست خواهم رسید. احتمالاً هر باری که پستی منتشر می‌کنید، مکرر تعداد لایک‌ها و کامنت‌هایی که گذاشتند را بررسی می‌کنید. ایرادی ندارد. اما اگر دلتان نشکند باید بگوییم که در ابتدا محتوایتان برای کسی اهمیتی ندارد. شاید چند دوستی که به‌زور برای بهم نخوردن روابطشان با شما، پست‌تان تحمل می‌کنند و هرازگاهی یک قلب هم در کامنت‌ها می‌گذارند.

توصیه می‌کنیم که در ابتدای کار هیچ هدفی انتخاب نکنید. چون دلسرد خواهید شد. نباید حداقل برای ۱۰۰ پست آینده خود هدف عجیب‌وغریبی بگذارید. تنها هدفتان باید این باشد که بدون بهم خوردن تداوم صد پست اول را منتشر کنید.

بعد از صد پست احتمالاً کم‌کم خواهید دید که مخاطبانی پیدا کرده‌اید که پست‌هایتان را دوست دارند. در این زمان است که می‌توانید هدف‌های سبک برای صفحه‌تان انتخاب کنید.

با مخاطبان خود تعامل داشته باشید.
هرچه بیشتر ارتباط برقرار کنید، بیشتر دنبال کننده خواهید داشت.

۵- با مخاطبان و هم صنف‌هایتان ارتباط برقرار کنید

این روزها به‌خاطر ورود به دنیای دیجیتال، ارتباط با دیگران حرف اول را می‌زند. درگذشته ارتباط با مشتری و یا یک شریک تجاری شاید چند ماه زمان می‌برد. یک ماه طول می‌کشید نامه به دستتان برسد. یک ماه طول می‌کشید در جواب چیزی بنویسید، بنویسید و یک ماه هم طول می‌کشید جواب نامه به دست صاحبش برسد.

پیشنهاد ما به شما:  نحوه ست کردن رنگ لباس

اما این روزها دیگر این‌طور نیست. مخاطب سؤال می‌کند و انتظار دارد همان لحظه پاسخ دهید. اگر این کار را نکنید توجهشان را از دست خواهید داد؛ بنابراین سعی کنید ارتباط صمیمانه با مخاطب برقرار کنید و آن‌ها را به گفت‌وگوی بیشتر دعوت کنید. نه اینکه طوری جواب دهید که رغبتی برای گفت‌وگوهای بعدی نداشته باشد.

از طرف دیگر باید با دیگر کسانی که در حوزه فشن بلاگر فعالیت می‌کنند هم ارتباط بگیرید. شاید تصور کنید که چه نیازی به این کار است؟ اما تا وقتی‌که ارتباط برقرار نکردید به اهمیت این موضوع پی نخواهید برد. گاهاً همین ارتباط‌ها باعث جرقه زدن یک ایده، مانع شدن برای انجام یک کار احمقانه و در کل اتفاق افتادن چیزهایی خواهد شد که غافلگیرتان خواهد کرد.

نگران تجهیزات عکاسی نباشید.
برای داشتن یک عکس خوب، فقط کافیه نور خوبی ایجاد کنید.

۶- نگران تجهیزات عکاسی نباشید

به هر حال فشن بلاگر اینستاگرام شدن نیاز به عکس گرفتن دارد. همه تصور می‌کنند برای شروع کردن باید برای خود یک دوربین خوب با لنز خوب و تجهیزات نوردهی خوب داشته باشند.

اما واقعیت این است که این‌طور نیست.

این روزها دوربین‌های گوشی‌های تعبیه شده در تلفن‌های همراه، به اندازه کافی قوی هستند که کارتان را برای شروع راه بیندازند. غر نزنید که تلفن همراه من دوربین خوبی ندارد. همان دوربین هم برای شروع مناسب است. دوربین‌های خوب قدیمی، قدرت کمتری نسبت به دوربین گوشی‌های همراه بد امروزی داشتند. اما روزگاری مجلات و آدم‌های مهم صنعت مد توانستند با آن دوربین‌های قدیمی کار کنند. اگر آن‌ها توانستند بنابراین شما هم می‌توانید، چه‌بسا که قدرت دوربین‌تان بیشتر از آن‌هاست. فقط کافی است قبل از عکاسی با یک‌پارچه تمیز لنز آن را به‌خوبی پاک کنید.

اما درباره نوردهی، هیچ نوری خوب‌تر از نور خورشید برای عکاسی و فیلم‌برداری نیست. تجهیزات نوردهی به غیر از بعضی از پروژه‌های خاص، برای این منظور شبیه‌سازی نوز خورشید در فضاهای تاریک هستند. قرار نیست برای شروع پروژه سینمایی انجام دهید. سعی کنید عکس‌هایتان را در زیر نور خورشید بگیرید. همان‌طور که بزرگترین فشن بلاگر اینستاگرام دنیا هم همین کار را می‌کند.


شایدی برای شما نیز جالب باشد:
۱۷ برند برتر در طراحی کفش های هالیوودی
تیلور سوئیفت و جنجالی‌ترین جواهراتش

امتیاز شما به این مقاله