آیا تا به حال فکر کرده‌اید که چرا برخی از رنگ‌ها را دوست دارید و از برخی دیگر متنفر هستید؟ درک رنگ‌ها نیز مانند احساسات در هرفردی متفاوت خواهد بود.
احساس شما نسبت به رنگ‌های خاص ناشی از تجربیات قبلی شماست که عمدتاً به سال‌های کودکیتان برمی‌گردد. چراکه دوران کودکی تاثیرگذارترین دوره در زندگی شماست. حتی اگر تجربیات و اتفاقات دوران کودکی را به خاطر نیاورید، اما در ناخودآگاه شما نهفته است.
البته علاوه بر برداشت شخصی، هر رنگی به صورت جهانی، معانی و تعابیری دارد که نشان‌دهنده ویژگی‌های شخصیتی خاصی نیز است. در این مقاله به بررسی اصول رنگ شناسی و روانشناسی رنگ‌ ها می‌پردازیم. علاوه براین، خواندن این مقاله می‌تواند به شما در انتخاب و ست کردن لباس ها و وسایل منزل نیز کمک کند؛ پس تا پایان همراه ما باشید.

اصول رنگ شناسی لباس

رنگ ابزار قدرتمندی برای برقراری ارتباط می‌باشد و یکی از راه‌هایی است که دیگران می‌توانند ما را بشناسند. به عبارت دیگر، رنگ لباس ما، ‌نشانه‌ای از تیپ شخصیتی ماست. به طوری که به دیگران می‌فهمند که چه شخصیت و جایگاه اجتماعی داریم.
وقتی هر روز صبح لباس می‌پوشیم، باید در زمان انتخاب رنگ مناسب به عنوان جزء مهم در انتخاب لباس، به خود بگوئیم که هدفمان این است که چه کسی باشیم و چه احساسی را می خواهیم نشان دهیم.
به عنوان مثال در رنگ شناسی در طراحی لباس، قرمز نشان‌دهنده خشم، عشق، اشتیاق و قدرت؛ رنگ نارنجی نشان‌دهنده اشتیاق، توجه، شادی و انرژی؛ رنگ زرد نشان‌دهنده روشنایی، انرژی، گرما و توجه؛ رنگ سبزنشان‌دهنده شانس، حسادت، طبیعت و امنیت هستند.

   رنگ شناسی تخصصی لباس

ست کردن لباس

بسیاری از ما تعداد زیادی لباس با رنگ‌های مختلف در کمد داریم، اما در مورد ست کردن لباس براساس رنگ‌ها به روش‌های جدید و متفاوت کمی محتاط هستیم. بنابراین، اگر آماده‌اید ترکیب‌های رنگی را امتحان کنید که ممکن است قبلاً به آن فکر نکرده باشید، ۲۰ ترکیب رنگی که در ادامه آمده می‌توانند انتخاب‌های مناسبی براساس رنگ شناسی لباس مردانه و زنانه باشند.

 •  سبز و آبی
 • صورتی و قرمز
 • چزرد و صورتی
 • سبز و بنفش
 • بنفش و نارنجی
 • سبز و زرد
 • صورتی و آبی
 • آبی و نارنجی
 • نارنجی و زرد
 • نارنجی و سبز
 • بنفش و صورتی
 • زرد و آبی
 • آبی و قرمز
 • قرمز و سبز
 • قرمز و زرد
 • صورتی و نارنجی
 • قرمز و نارنجی
 • بنفش و زرد
 • قرمز و بنفش

با این آموزش رنگ شناسی لباس، تصور بهتری در مورد ترکیب رنگ‌ها برای لباس، اکسسوری و حتی برای گلدوزی و سایر تزیینات خواهید داشت.
اما رنگ‎ها علاوه بر آنکه باعث زیبا شدن استایل ما می‌شوند، نشان‌دهنده روحیه و خلق و خوی ما نیز هستند. در ادامه به بررسی شخصیت شناسی از روی رنگ پرداخته‌ایم.

پیشنهاد ما به شما:  رنگ سال 2020 چیست؟

شخصیت شناسی از روی رنگ

رنگ مشکی

مشکی نشان‌دهنده شخصیتی با اراده و مصمم است، کسی که از رفتن به دنبال چیزی که می‌خواهد، ترسی ندارد و معمولاً به دنبال قدرت و اعتبار می‌باشد. استفاده از رنگ مشکی در خانه شما می‌تواند انتخابی پیچیده و خاصی باشد که هرگز از مد نمی‌افتد.
همچنین برخی مشکی را به شر یا نشانه مرگ و ماتم تعبیر می‌کنند. علاوه بر این، معمولا در داستان‌ها و فیلم ها، شخصیت‌های خرافی و بدخواه مانند جادوگران لباسی به رنگ مشکی برتن دارند. اما در مصر باستان، مشکی نشانه زندگی و تولد دوباره بود.

رنگ سفید

گفته می‌شود که رنگ سفید نشان‌دهنده فرد با روحیه آرامی است که در تمامی کارها نظم را رعایت می‌کند. علاقه شما به این رنگ دلنشین و فرشته‌ای نشان‌دهنده شخصیتی مثبت و دید خوش‌بینانه نسبت به آینده و به طور کلی زندگی خواهد بود. معمولاً افراد مستقل، خودکفا و جزئی‌نگر، رنگ مورد علاقه‌شان سفید است.
رنگ سفید حس بی گناهی و خلوص را منتقل می‌کند. بنابراین رنگ شناسی لباس کودک، سفید را برای به دلیل حس پاکی برای کودک پیشنهاد می‌کنند. با انتخاب رنگ سفید، افراد به دلیل استایل درخشانتان به سمت شما جذب می‌شوند.
همچنین استفاده از رنگ سفید در خانه، هر فضایی را روشن و شاداب می‌کند. از این رنگ برای آنکه فضا را بزرگ نشان‌ دهند، استفاده می‌شود؛ چراکه حس خالی بودن را القاء می‌کند. همچنین در رنگ‌آمیزی بیمارستان‌ها از سفید به کار می‌برند زیرا حس تمیزی را به بیننده منتقل می‌کند.

رنگ شناسی لباس های قرمز

رنگ قرمز

قرمز محبوب‌ترین رنگ برای طرح‌های داخلی دکوراسیون رستوران است؛ چراکه که محرک اشتها می‌باشد و دیدن آن ذائقه را تحریک می‌کند. اگر قرمز رنگ مورد علاقه شماست، شما باید فردی جسور، پرهیاهو و پر انرژی باشید.
خلق و خوی ماجراجویی شما باعث شده که به فردی پرشور و جاه طلب تبدیل شوید. علاوه بر این، علاقه‌مندان به رنگ قرمز کمی روحیه رقابت نیز دارند.
تمامی سایه‌های رنگ قرمز نشان‌دهنده احساسات، از عشق گرفته تا پرخاشگری، هستند. قرمز معمولاً رنگ عشق است و باعث برانگیخته شدن احساسات بسیار قوی در فرد می‌شود.
در مجموع اگر به دنبال راهی برای متمایز شدن از دیگران هستید یا از در مرکز توجه بودن لذت می‌برید، قرمز می‌تواند رنگی مناسب برای شما باشد تا به دنیا اطلاع ‌دهید که شما زندگی را به بهترین شکل می‌خواهید.

رنگ نارنجی

گفته می‌شود که رنگ نارنجی نشان‌دهنده نیاز شدید به اجتماعی‌شدن و میل به همراهی با سایر افراد را نشان می‌دهد. رنگ نارنجی بیان‌کننده نیاز به چالش‌های فیزیکی یا اجتماعی، نیاز به احترام و پذیرش سالم در یک محیط گروهی در زندگی شماست. علاوه براین، نارنجی رنگ محبوبی برای آشپزخانه‌ها و خانه‌های دهه ۱۹۶۰ و ۷۰ میلادی بود؛ چراکه نمایان‌گرتغییر مثبت در جامعه و استقبال از طرح‌های رنگی خارج از چارچوب گذشته در مد و دکوراسیون آشپزخانه بود.

پیشنهاد ما به شما:  رنگ شناسی در لباس: کنتراست چیست و انواع آن کدام است؟

رنگ زرد

زرد شادترین رنگ است و نشان‌دهنده شادی و عشق به یادگیری می‌باشد. افرادی که به رنگ زرد علاقه دارند معمولا دوست دارند فردیت خود را با ایجاد ایده‌های جدید و به اشتراک گذاری دانش خود با دیگران ابراز کنند و ممکن است نیاز شدیدی به برقراری نظم منطقی در زندگی روزمره خود داشته باشند.
زرد، رنگ نور خورشید است و احساسات گرم، شادی و عشق را به خانه شما می‌آورد.

رنگ سبز

اگر سبز رنگ مورد علاقه شماست، شما احتمالا فردی واقع‌بین هستید و از آنچه دیگران در مورد شما فکر می‌کنند آگاه‌اید و به دنبال تایید و پذیرش کارهای روزمره خود می‌باشید. شهرت خوب برای شما بسیار مهم است، و نیاز شدیدی به احساس امنیت و آرامش در کنار اشتیاق زیاد به دوست داشتن و دوست داشته شدن دارید.
دوستداران رنگ سبز اغلب وفادار، صادق و مهربان هستند.

رنگ شناسی در طراحی لباس

رنگ آبی

آبی جزء محبوب‌ترین رنگ‌هاست که نیاز شدید به آرامش دورنی را نشان می‌دهد. گفته می‌شود که عاشقان رنگ آبی دوست دارند زندگی خود را مطابق با ایده آل‌ها و اعتقادات خود پیش ببرند و اغلب زندگی در صلح و آرامش را انتخاب می‌کنند.
علاوه براین، آبی نمایان‌گر جنبه حساس و قابل اعتماد فرد است. دوستداران رنگ آبی معمولاً بر این عقیده هستند که ثبات، جنبه بسیار مهمی از زندگی می‌باشد. همچنین به خانه‌ای تمیز و مرتب علاقه دارند.
استفاده از رنگ آبی در خانه، آرامشی خاص به فضا می‌بخشد و همچنین به دلیل ویژگی‌های حسی که دارد، باعث کاهش اشتهای می‌شود.

رنگ بنفش

علاقه به بنفش نشان‌دهنده روحیه هنری و خاص فرد است؛ چراکه این افراد بسیار شهودی‌اند و عمیقاً به معنویت علاقه‌مند هستند. گفته می‌شود که دوستداران رنگ بنفش، شخصیت و بینشی دارند که موجب می‌شود نیاز زیادی به مشارکت در مسائل بشردوستانه داشته باشند.
عاشقان بنفش فعال و دلسوزاند و دائماً هر چیزی را که در مسیر آن‌ها قرار می‌گیرد را تجزیه و تحلیل می‌کنند. علاقه‌مندان به رنگ بنفش گاهی اوقات کمی بدخلق می‌شوند؛ دلیل آن بررسی عمیق هرچیزی براساس تجربه و احساس آن‌هاست.
رنگ صورتی
علاقه به رنگ صورتی نمایان‌گر فردی دوست داشتنی، مهربان و حساس است که اغلب روحیه‌ای قوی و با محبت دارد. دیدگاه عاشقانه این افراد شما به زندگی باعث می‌شود معیارهای ایده آلیستی داشته باشند. با تصویر شیرین و جذاب که این رنگ به استایل شما می‌بخشد از شما فردی ظریف و دوست‌داشتنی می‌سازد.
صورتی در رنگ شناسی لباس زنانه اغلب می‌تواند نشان‌دهنده نرمی و زنانگی و نیاز عمیق به پذیرفته شدن و دوست داشته‌شدن بی قید و شرط باشد.

پیشنهاد ما به شما:  رنگ شناسی در لباس: کنتراست هفتگانه چه کمکی می‌کند؟

رنگ آبی فیروزه‌ای

آبی فیروزه‌ای نیاز عمیق به ایجاد تعادل عاطفی در زندگی، با تمایل به بیان امیدها و رویاهای نشان می‌دهد. گفته می‌شود که علاقه به این رنگ نشان‌دهنده تمایل به ایجاد راه منحصر به فرد خود در جهان است.
آبی فیروزه‌ای این رنگ در طراحی آشپزخانه‌ها و خانه‌های دهه ۱۹۵۰ بسیار محبوب بود؛ چراکه ترکیب آن با رنگ سرد، هر فضایی را روشن می‌کرد.

کتاب رنگ شناسی در طراحی لباس

کتاب رنگ شناسی

کتاب‌های رنگ شناسی تخصصی لباس در مورد تئوری و تاریخ رنگ در دسترس هستند اما تعداد بسیار کمی از آن‌ها به شما نشان می‌دهند که چگونه از رنگ در زندگی خود استفاده کنید.
«تعامل رنگ» نوشته Joseph Albers (جوزف آلبرز)، «رنگ: تاریخچه طبیعی پالت» نوشته Victoria Finley و «اطلسی از رنگ‌های کمیاب و آشنا» نوشته The Forbes Pigment Collection (مجموعه پیگمنت فوربس) مربوط به موزه هنر هاروارد منابعی هستند که به تازگی منتشر شده‌اند؛ این کتاب‌ها شما را راهنمایی می‌کنند چطور از رنگ‌های مورد علاقه‌تان، بیشتر در زندگی روزمره استفاده کنید و چطور پالتی بسازید که به هر چیزی از خانه تا کمد لباس، شادی و انرژی ببخشید.
رنگ شناسی تخصصی لباس به شما کمک می‌کند تا انتخابی مناسب برای هر موقعیت بنا به علاقه و سلیقه خود داشته باشید.

جمع بندی

در مجموع، روانشناسی رنگ و رنگ شناسی مباحثی بسیار جذاب و در عین حال بحث برانگیز است. Gregory Ciotti (گرگوری سیوتی)، نویسنده کتاب «روان شناسی امروز« می‌گوید: «بیشتر بحث‌های اخیر درباره رنگ‌ها برگرفته از شواهد هستند. چراکه تجربیات هر فرد است که احساسات او را درباره آن رنگ تعیین می‌کند و این امر باعث می‌شود که بر نظر خود در مورد هر رنگ پافشاری کند.«
با این حال، در سایر نقاط جهان، رنگ‌های خاصی برای هر رویداد استفاده می‌شود. در هند، قرمز رنگ سنتی مخصوص عروس است زیرا رفاه و پاکی و همچنین شور و قدرت را نشان می‌دهد. همین‌طور، رنگ مشکی برای عزاداری پوشیده می‌شود، اگرچه در برخی از فرهنگ‌های آسیای شرقی، ترجیح می‌دهند از رنگ سفید برای مراسم تشییع جنازه استفاده کنند، زیرا نشانه‌ای برای جشن گرفتن زندگی است.
در این مقاله به بررسی روانشناسی رنگ ها مانند قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، بنفش و غیره از دید تمامی رواشن شناسان و مردم جهان، جدا از فرهنگ‎های مختلف، پرداختیم. اگر شما نیز علاقه‌مند به این مطالب هستید، حتما در خبرنامه ما عضو شدید تا از به روزترین مطالب مطلع شوید.

 

برگرفته از:

psychologia.co

engineersgarage.com

امتیاز شما به این مقاله