حتما در زمان خرید زیورآلات، زیبایی خیره‌کننده سنگ آمیتیست نظر شما را به خود جلب کرده است؟ می‌خواهید با مشخصات این سنگ زیبا و خواص آن آشنا شوید؟ این مقاله هر آنچه که از این سنگ زینتی بنفش رنگ زیبا نیاز دارید را در اختیار شما قرار می‌دهد.
آمیتیست با ترکیبی از رنگ‌های جذاب، دوام خوب و مقرون‌به‌صرفه بودن به گوهری محبوب میان صنعتگران، جواهرسازان و مصرف‌کنندگان تبدیل شده است. سنگ آمیتیست طیفی از بنفش روشن تا بنفش تیره دارد که از رنگ بنفش متمایل به قرمز شروع می‌شود تا به بنفش تیره برسد.
همچنین به دلیل دوامی که دارد با ترکیبی از طلا و نقره در زیورآلات دست‌ساز زیادی مانند انگشتر، دستبند، گردن بند و گوشواره دخترانه استفاده می‌شود. این سنگ بهمن ماهی کاربردها و خواص زیادی دارد. اگر می‌خواهید مانند یک گوهرشناس با این سنگ آشنا شوید تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

سنگ آمیتیست چیست؟

آمیتیست به عنوان محبوب‌ترین جواهر بنفش در جهان به سنگ متولدین بهمن ماه معروف است. این سنگ زینتی بیش از ۲۰۰۰ سال در ساخت جواهرات و وسایل زینتی می‌شده که ذخایر عظیم آن در آمریکای جنوبی و آفریقا باعث شده که قیمت آن پائین نگه داشته شود. بنابراین اکثر مردم به راحتی می‌توانند آمیتیست را بخرند.
آمیتیست سختی ۷ Mohs (موس) دارد که در زمان برش نمی شکند. این ویژگی باعث شده تا برای استفاده در حلقه، دستبند، گوشواره، گردنبند و هر نوع دیگری از جواهرات مناسب باشد چراکه دوام خوبی دارد.
سنگ آمیتیست‌ در رنگ‌های مختلف از بنفش تیره تا کم رنگ‌ترین سایه‌هایPastel lavender (اسطوخودوس پاستلی) و حتی صورتی یافت می‌شوند. با ارزش‌ترین آمیتیست رنگ قرمز مایل به بنفش آن است. اما تمامی طیف‌های رنگی آن بسیار خیره‌کننده هستند. رنگ‌های اسطوخودوس آن روشن‌تر هستند که در حلقه‌های نامزدی در کنار الماس بسیار مسحور‌کننده خواهند بود.

انواع سنگ آمیتیست موجود در دنیا

انواع سنگ آمیتیست

شش نوع اصلی سنگ آمیتیست برای ساخت محصولات مختلف وجود دارد. محبوب‌ترین آن‌ها عبارتند از:
• بنفش
• Most(آمترین)
• صورتی
• Must (موست)
• Cap (کپ)
• Prasiolite (پراسیولیت)
وزن انواع سنگ آمیتیست تعیین‌کننده ارزش آن نیست بلکه هر چه رنگ این سنگ زینتی تیره‌تر باشد، ارزش آن بیشتر خواهد بود.
Ametrine (آمترین) به عنوان یکی از انواع سنگ آمیتیست معرفی شده که کاملا آمیتیست نیست، اما در این دسته قرار می‌گیرد. علاوه بر این، سنگ آمیتیست صورتی جزء کم ارزش‌ترین نوع آن می‌باشد.
موست نیز رگه‌های کوچکی در سرتاسر سنگ خود دارد. Cap (کپ) همچنین دارای ویژگی‌های مشابه کوارتز سفید شیری است.
درنهایت، Prasiolite (پراسیولیت) ترکیبی از زرد مایل به سبز با برخی از رگه‌های بنفش دارد. در مجموع، رنگ سنگ‌ های آمیتیست برای هر بیننده یا مشتری که به دنبال جواهری منحصربه‌فرد است، بسیار چشمگیر خواهد بود.

مشخصات سنگ آمیتیست

بیشتر آمیتیست‌ها، شفافیت بسیار خوبی دارند و هیچ ناخالصی با چشم غیرمسلح در آن قابل مشاهده نیست. این سنگ زیبا در انواع برش‌ها و براساس واحد وزنی قیراط موجود هستند. مشخصات فیزیکی تمامی رنگ‌ های سنگ آمیتیست یکسان هستند. در جدول زیر جزئی‌تر در مورد مشخصات فیزیکی این سنگ زینتی صحبت کرده‌ایم.

مشخصات فیزیکی آمیتیست

طبقه بندی شیمیایی سیلیکات
رنگ طبق تعریف، آمیتیست به رنگ بنفش است، چراکه محبوب‌ترین آن، رنگ بنفش مایل به قرمز است.
درخشش شیشه‌ای
دیافانیز شفاف تا مات
شکستگی هیچ – معمولاً با کونکوئید شکسته می‌شود
سختی Mohs (موس) ۷
وزن مخصوص ۲.۶ تا ۲.۷
ویژگی‌های متمایز بری تشخیص آن شکستگی مخروطی، درخشندگی شیشه‌ای، سختی، رنگ بنفش
ترکیب شیمیایی SiO۲
شکل کریستال سه ضلعی
موارد استفاده ظروف آمیتیست، زیورآلات زنانه، مهره‌ها، اشیاء زینتی.
پیشنهاد ما به شما:  خواص سنگ یشم ، رسیدن با آرزوها با متصل شدن به کیهان

سنگ آمیتیست در رنگ بنفش

رنگ آمیتیست

شاید با شنیدن نام “آمیتیست” در ذهن جواهری به رنگ بنفش تیره نقش ببندد، اما سنگ آمیتیست تمام طیف‌های رنگ بنفش را شامل می‌شود. رنگ بنفش آن می‌تواند آن‌قدر روشن باشد که به سنگ آمیتیست سفید معروف است و یا آن‌قدر تیره باشد که مایل به قرمز به نظر برسد.
بنابراین آمیتیست طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها را دارد که از میان آن‌ها، آمیتیست رنگ بنفش مایل به قرمز ممتاز در جواهرات گران‌قیمت استفاده می‌شود. سنگ‌شناسان و جواهر‌شناسان خلاق برای طیف رنگی بنفش آمیتیست اسامی مختلفی را انتخاب کرده‌اند که در زیر آمده است.
• Orchids ( ارکیده) و Lavender (اسطوخودوس) برای رنگ‌های روشن‌تر
• Grape (انگور)، Indigo (نیلی) یا Royal (سلطنتی) برای رنگ‌های تیره‌تر
• Raspberries (تمشک) برای رنگ‌های مایل به قرمز
Prasiolite (پراسیولیت) نام گونه‌ای سبز رنگ از کوارتز است که گمان می‌رود به خانواده آمیتیست تعلق دارد. از آن به عنوان سنگ آمیتیست سبز نیز یاد می‌شود، اما از نوع آمیتیست نیست؛ بنابراین در این مقاله به آن پرداخته نشده است.

تاریخچه و معنای آمیتیست

از زمان یونانیان باستان سنگ آمیتیست بنفش ارزشمند بوده است. به‌طوری‌که در افسانه‌های سنگ‌های قیمتی نیز آمده که پوشیدن زیورآلات مزین به سنگ آمیتیست می‌تواند فرد را آگاه و باهوش کند. در نوشته‌های هنرمند لئوناردو داوینچی آمده که آمیتیست هوش را تقویت و انسان را در برابر افکار شیطانی محافظت می‌کند.
علاوه براین، رنگ بنفش از زمان‌های قدیم به دلیل کمیاب بودن به رنگ Royal (سلطنتی) معروف بوده به همین دلیل آمیتیست اغلب در جواهرات سلطنتی و مذهبی دیده می‌شود.
بودایی‌ها معتقد بودند که آمیتیست مراقبه را تقویت می‌کند و در تسبیح‌های تبتی خود از این سنگ استفاده می‌کردند.
می‌توان از این مشاهدات نتیجه گرفت که در فرهنگ‌های مختلف، آمیتیست را با آرامش، تعادل و شجاعت مرتبط می‌دانند؛ چراکه بر این اعتقادند که توانایی درمان بی‌خوابی و تسکین درد را دارد.
تا قرن نوزدهم سنگ آمیتیست‌ به‌اندازه Emerald (زمرد)،Sapphire (یاقوت کبود) و Ruby (یاقوت) با ارزش و گران قیمت بودند، اما پس از آن ذخایر بزرگی از آمیتیست در برزیل کشف شد. اگرچه این امر ارزش مالی این جواهر را کاهش داد، اما گنجینه بزرگ جواهرات برزیلی باعث شد که آمیتیست‌های بزرگ بیشتر در جواهرات استفاده شوند. به‌طوری‌که، اغلب در حلقه‌های چشم‌نواز مربوط به دوران Art Deco (آرت دکو) و Retro (رترو) می‌توان این سنگ را دید.

 کوآرتز بنفش یا سنگ آمیتیست اصل

سنگ آمیتیست کجا یافت می‌شود؟

حفره‌های سنگ‌های آذرین مهم‌ترین منابع آمیتیست در سطح جهان هستند. در برزیل و اروگوئه مقادیر زیادی آمیتیست در حفره‌های بازالت قراردارند. به‌طوری‌که حفره‌های بزرگ آن می‌توانند حاوی صدها کیلوگرم تا چندین تن کریستال آمیتیست باشند.
سایر ذخایر آمیتیست در کانادا، فرانسه، هند، ماداگاسکار، مکزیک، مراکش، میانمار، نامیبیا، روسیه، آفریقای جنوبی، سریلانکا، تانزانیا و ایالات متحده قرار دارند. طبق گزارش سازمان زمین‌شناسی امریکا، بیشترین تولید تجاری آمیتیست جهان در سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۶ متعلق بولیوی، برزیل، تانزانیا، اروگوئه و زامبیا بوده است.
آمیتیست در بسیاری از نقاط امریکا به عنوان محصول جانبی سایر عملیات معدنی تولید می‌شود. امروزه، تنها معدن آمیتیست تجاری در امریکا در آریزونا قرار دارد.
این معدن به دلیل تولید آمیتیست با رنگ بنفش مایل به قرمز بسیار شناخته شده است. برخی از آمیتیست‌های موجود در جواهرات اسپانیایی از این ذخایر استخراج شده که کاشفان اسپانیایی آن‌ها به اسپانیا برده‌اند.

پیشنهاد ما به شما:  نماد ماه تولد شما چیست؟ 12 نماد زودیاک، گل، درخت و حیوان ماه‌های سال

خواص سنگ آمیتیست و قدرت آن برای شفا

در طب باستانی از آمیتیست برای اهداف زیر استفاده می‌کردند.
سلامت جسمانی
گفته می‌شود که سنگ آمیتیست دارای چندین خاصیت شفابخش جسمانی است، از جمله:
• تقویت سیستم ایمنی بدن
• بهبود عملکرد غدد درون‌ریز
• بهبود ظاهر پوست
• ارتقاء سلامت دستگاه گوارش
• کاهش سردرد
• تنظیم هورمون‌ها
با این حال، همه این‌‌ها ادعاهای علمی اثبات نشده هستند.

سلامت عاطفی و روانی

آمیتیست‌ها همیشه درمانگران افسانه‌ای بودند که باعث سلامت روان می‌شده‌اند. در اساطیر یونانی، تیتانی به نام رئا به دیونیسوس، آمیتیست داد تا به حفظ سلامت عقل او کمک کند.
در واقع، این افسانه رومیان باستان را به این باور رساند که آمیتیست می‌تواند آن‌ها را از خودبی‌خود شدن باز دارد. درست است که از سنگ آمیتیست امروزه به این هدف استفاده نمی‌شود اما هنوز هم برخی بر این باورند که می‌تواند به درمان اعتیاد کمک کند.
در واقع خاصیت آرامش‌بخشی آن همیشه مورد توجه قرار دارد. کسانی که با سنگ‌های درمانی کار می‌کنند ممکن است از سنگ‌های قیمتی به عنوان راهی برای کمک به کاهش اضطراب و درد استفاده کنند.
با این حال، دانشمندان هیچ‌یک از این ادعاها را در مورد توانایی آمیتیست در افزایش سلامت روان ثابت نکرده‌اند.

ادعای خواص متافیزیکی

افرادی که به متافیزیک اعتقاد دارند بر این باورند که آمیتیست‌ها چشم سوم انسان را باز می‌کنند. آن‌ها چشم سوم را منبع قدرت و خرد می‌دانند. به‌طوری‌که فرد می‌تواند از آمیتیست برای تقویت بینش‌های معنوی و روشنگری استفاده کند. باز هم، این‌ها ادعاهای اثبات نشده علمی هستند.
متخصصان کریستال متافیزیکی نیز بر این باوراند که وجود ژئودها یا کریستال‌های آمیتیست در خانه شما انرژی منفی را جذب می‌کند و فضای آرامش‌بخشی ایجاد می‌کنند.
به علاوه، آن‌ها ادعا می‌کنند که آمیتیست‌ها به مسدود کردن فرکانس‌های الکترومغناطیسی و “استرس ژئوپاتیک” که می‌تواند منفی‌گرایی را تقویت کند، کمک می‌کند. انرژی منفی زمانی به دلیل اینکه اشیاء ساخته‌شده توسط انسان انرژی طبیعی زمین را مختل کنند در محیط به‌وجود می‌آیند.

کاربرد سنگ آمیتیست در جواهر سازی

کاربردهای آمیتیست

اگر می‌خواهید از فواید درمانی آمیتیست بهره ببرید، باید آن را به یکی از راه‌های زیر در زندگی خود بگنجانید:
• کریستال آمیتیست را در جیب یا کیف به همراه داشته باشید.
• از زیورآلات دست‎سازی که از آمیتیست در طراحی خود به کار برده‌اند همانند گردنبند، انگشتر یا دستبند دخترانه استفاده کنید.
• کریستال‌ها یا ژئودهای آمیتیست را در خانه خود نگهداری کنید همانند ظروف آمیتیست.
برخی از روان‌درمانگران سنتی با قرار دادن این سنگ بر روی چاکراه‌ها و مسیرهای انرژی مختلف بدن، انرژی‌های منفی را از شما دور می‌کنند. البته توجه داشته باشد که کریستال‌هایی که انرژی را جذب می‌کنند، باید به صورت منظم شسته شوند تا بتوانند خاصیت خود را حفظ کنند.

سنگ آمیتیست برای چه ماهی است؟

اگر شما متولد بهمن هستید باید بدانید که آمیتیست سنگ ماه تولد شماست که تاریخچه و خواص غنی دارد. این سنگ خیره‌کننده بهمن ماهی در بسیاری از طراحی‌های جواهرات دیده می‌شود و یک گزینه محبوب برای مد و جواهرات در مناسبت‌های خاص است.
بنابراین زیورآلات مردانه یا زنانه ای که با این سنگ زینتی طراحی شده‌اند می‌تواند هدیه‌ای مناسب برای متولدین این ماه و حتی بقیه افراد باشد؛ چراکه زیبایی محسورکننده‎ای ‌دارد. همچنین بسیار پرخاصیت است و باعث شفای ذهن و جسم می‌شود.

نوع پرفروش آمیتیست و نحوه خرید آن

آمیتیست بیشتر به عنوان یک جواهر بنفش، شفاف و چند وجهی شناخته می‌شود که به قیراط فروخته می‌شود. با این حال، بیشتر تولید سنگ آمیتیست در جهان محصولات تجاری است که به‌صورت کیلوگرم یا تن فروخته می‌شوند.
انواع آن شاملAmethyst geodes (ژئودهای آمیتیست)، Amethyst crystal plates (صفحات کریستال آمیتیست)، Amethyst crystals (کریستال‌های آمیتیست) و سنگ‌های آمیتیستی هستند. بازار ژئود آمیتیست بسیار قوی است و تعداد زیادی از آن‌ها به تنهایی در نمایشگاه جواهرات و مواد معدنی به فروش می‌رسند.
ژئودهای کوچک آمیتیست یکی از رایج‌ترین اقلام زمین‌شناسی است که برای فروش ارائه می‌شود. آن‌ها را می‌توان در نمایشگاه‌های جواهرات، فروشگاه‌های سنگ، فروشگاه‌های متافیزیکی و مغازه‌های تازگی در سراسر جهان یافت.

پیشنهاد ما به شما:  همه چیز درباره پیرسینگ

مراقبت از جواهرات آمیتیست

با وجود اینکه سنگ آمیتیست اصل بسیار بادوام است، اما برای حفظ جلای و رنگ طبیعی آن باید کمی دقت کرد. سختی آمیتیست ۷ Mohs (موس) است و به طور کلی تقریباً برای ساخت هر نوع جواهری به‌اندازه کافی سخت و مقاوم خواهد بود.
اما با تمام سختی که دارد می‌تواند در تماس با برخی از اجسام، خراشی روی سطح آن ایجاد شود. این سنگ در نتیجه ساییدگی با سنگ‌های دیگر با سختی یکسان یا حتی سخت‌تر در جعبه جواهرات احتمال دارد که خراش‌هایی بر روی سطحش ایجاد شود و آسیب ببیند.
آمیتیست همچنین یک ماده شکننده است که می‌تواند بر اثر ضربه خرد شود یا خراشیده شود. بهتر است در طول یک فعالیت یا در مکانی که ممکن است این اتفاق بیافتد از جواهرات آمیتیست استفاده نکنید.
برای استفاده طولانی مدت از جواهرات و زیورآلات آمیتیست بهتر است در جعبه جواهرات یا مکان تاریک دیگری نگهداری شود. رنگ برخی از آمیتیست‌ها ممکن است با قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور مستقیم خورشید یا نور زیاد کمرنگ شوند.

تشخیص سنگ آمیتیست اصل

درست است که این کوآرتز بنفش گران قیمت نیست، اما نوع مصنوعی آن از سال ۱۹۷۰ تولید می‌شود. آمیتیست مصنوعی ترکیب شیمیایی مشابه با آمیتیست طبیعی دارد که بیشتر در ژاپن و روسیه تولید می‌شوند.
آمیتیست‌های مصنوعی ده‌ها سال است که تولید می‌شوند و بخش غم‌انگیز ماجرا شبیه بودنش به نوع طبیعی‌‌اش می‌باشد. آمیتیست مصنوعی مشخصات فیزیکی نوع طبیعی‌اش را آنقدر ماهرانه تقلید می‌کند که تشخیص سنگ آمیتیست اصل را بسیار دشوار کرده است.
بنابراین به دلیل عدم اطمینان مصرف‌کنندگان نسبت به آنچه می‌خرند، قیمت سنگ آمیتیست به شدت کاهش‌یافته است. در واقع، حتی سنگ‌شناسان نیز در تشخیص آمیتیست مصنوعی از طبیعی بدون تجهیزات بسیار پیشرفته با مشکل مواجه هستند.

جمع بندی

مردم از هزاران سال پیش سنگ‌های زینتی را جمع‌آوری می‌کردند و از زیبایی آن‌ها لذت می‌بردند. در طول تاریخ و در تمام نقاط جهان، بسیاری از مردم بر این باور بوده‌اند که سنگ‌های زینتی توانایی التیام بخشیدن، محافظت یا تسکین بیماری‌های جسمی و روانی را دارند.
دراین میان آمیتیست یکی از محبوب‌ترین “سنگ‌های شفابخش” است. به طوری که میلیون‌ها دلار در سال برای کریستال‌های آمیتیست، مهره‌ها و سایر زیورآلات آمیتیست هزینه می‌شود. چراکه علاوه بر زیبایی چشمگیر، خواص بی‌نظیری همچون تقویت سیستم ایمنی بدن، بهبود عملکرد غدد درون‌ریزی و کاهش استرس و درد را دارد.
این سنگ زینتی را می‌توان در طیف‌های رنگی مختلف بنفش دید که هر کدام زیبایی و جلوه خاص خود را دارند. اگر شما نیز می‌خواهید زیورآلاتی داشته باشید که در آن از سنگ آمیتیست اصل استفاده شده باشد، حتما به فروشگاه اکسسوری پرامون سر بزنید و از دست‌سازه‌های چشمگیر آن دیدن کنید.

 

برگرفته از:

healthline.com

crystalvaults.com

امتیاز شما به این مقاله